Неизвестни факти за отглеждане на лозя

Неизвестни факти за отглеждане на лозя

Неизвестни факти за отглеждане на лозя

Blog Article

За подложка се използва обикновено пръчка, която е засадена преди две години.

Подложката пък трябва да се оформи във вид на разцеп. Калемът се поставя в подложката, като отново трябва да се фиксира с по-дебел от обикновения памучен конец.

Плодовете на лозата са разположени на леторасли, покарали от пъпки, разположени върху миналогодишни пръчки. Това значи, че всяка година плодните звена се отдалечават все повече и повече от основата на растението. За да се избегнат тези нежелани последици, човекът посредством резитби и подпорни конструкции е създал следните няколко вида формировки на лозата: чашковидна, Гюйо, Мозер, Омбрела, асмовидна и др.

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата. Остави коментар: Име:

Лозарството като наука се състои от общо лозарство – изучава биологията, екологията, размножаването и агротехниката на лозовата култура, и ампелография – наука за сортовете и видовете лози и селекцията на лозата.

Торене на лозя - Схеми, Норми, Подхранване, Заболявания - Полезни съвети

Трябва да се научи правилото, че резитбата не е универсална за всички сортове и формировки

Те са най-сериозният конкурент на лозите и ако ги оставим на мира, силно намаляват добива и общото състояние на насаждението.

В бежовия - какво ще предстои през следващата година. Резитба на части при лоза и асма, извършена правилно, допустимо и неправилно Най-простата схема, която много бързо и лесно ориентира как да изглежда лозата преди и след резитба Всички пръчки трябва да се нарежат, съберат, изнесат и изгорят, - само така няма да стават причина за заразявания през наближаващата вегетация

Калемът се реже близо над горното око, като се стремим да запазим цяло междувъзлието.

Това налага дискуването да се редува с разрохкване и периодично да се изменя дълбочината на работа.

Останалата част от лозата не трябва да бъде твърде голяма, но все пак се оставя, защото тя е застраховка, която ще позволи на растението да се възстанови в случай на увреждане на младия прираст - тази застраховка не трябва да бъде прекомерна.

За добро разрохкване могат да се използват култиватори за слято култивиране с двустранни стреловидни или с плоскорезни лемежи.

Когато присаждате на лозовите пръчки, е добре да фиксирате филизите, с които сте работили, на колче, така лозя че да не бъдат нанесени повреди от вятъра или пък животни.

Report this page